אתה נמצא ב: פרקליטות > > פרקליט המדינה
פרקליט המדינה

פרקליט המדינה – קברניט סירת המשפט בישראל

פרקליט המדינה הוא הפרקליט הבכיר שעומד בראש פרקליטות המדינה. זהו תפקיד חשוב ומרכזי מאין כמוהו- לפרקליטות המדינה סמכויות חשובות, רבות ומגוונות, מה שמעמיד את העומד בראשה בתפקיד מפתח מרכזי, רם ונישא. פרקליטות המדינה מהוה הזרוע הארוכה של המדינה והיא שמייצגת אותה בתחומים שונים- משפטים פליליים, משפטים אזרחיים ומשפטים מנהליים חוקתיים.

פרקליט המדינה, למעשה, אחראי על ההתנהלות השוטפת של הפרקליטות, המונה תשע לשכות ואין סוף מחלקות. לאחרונה, כאשר הוחלף פרקליט המדינה היוצא- משה לדור, בזה הנכנס- שי ניצן, בלט מאד האתגר הכרוך במינויו של פרקליט המדינה.

הקושי נובע מהיותו של התפקיד חשוב ומרכזי. פרקליט המדינה קובע מדיניות אכיפה, משפיע על יישום החוק במדינת ישראל,  מנהל ארגון עצום בגודלו, מניע את פעילות המערכת החשובה ביותר במדינה ומכריע בשאלות הרות גורל.

מאפיינים אלה של תפקידו של פרקליט המדינה מחייבות מינוי אדם בעל שיעור קומה לתפקיד. איש חזון. לרוב מדובר באדם בעל ניסיון רב, הישגים אקדמיים משמעותיים ובעל יכולת ניהולית יוצאת דופן.

פרקליט המדינה מצופה להיות מנהיג בעל ידע, כלים ומיומנויות שיאפשרו לו להכריע בסוגיות רגישות וכבדות משקל, לא להיכנע ללחצים ותכתיבים, להיות יצירתי, לנהל את הארגון בתבונה ולפעול תוך ראיה מערכתית כוללת.

סמכויותיו של פרקליט המדינה רבות ומגוונות וקשורות כולם לתפקידיה של פרקליטות המדינה על מחלקותיה ומחוזותיה. סמכויות אלה מעניקות כוח רב לנושא בתפקיד והוא זה שמכוון ומנווט את הספינה הגדולה המכונה פרקליטות בים המשפטי, הכלכלי והחברתי במדינת ישראל. בין סמכויותיו של פרקליט המדינה בולטות הסמכויות הבאות:


1. ניהול הארגון.

2. זכות החלטה והכרעה סופית בסוגיות מגוונות, דוגמת החלטות בדבר הגשת כתב אישום, הסדרי טיעון, העמדה לדין של בכירים במערכת השלטונית (בשיתוף עם היועמ"ש לו הוא כפוף), החלטות בדבר סגירת תיקים בשל חוסר ענין לציבור וקבלת עררים.

3. פרקליט המדינה אחראי על הפקה של "הנחיות פרקליט המדינה" אשר קובעות ומכתיבות את מדיניות אכיפת החוק ומהוות מעין מסמך מחייב לאורו פועלות רשויות אכיפת החוק במדינה. סמכות זו היא אדירה ומעניקה לפרקליט המדינה כוח רב ביותר ולאור דבריו יגובשו שיקולים, אמות מידה וסטנדרטים למדיניות המיושמת בתקופת כהונתו של הפרקליט.

דירוג דף:
0 הצבעות [ממוצע: 0]
הדפס עמוד שלח לחבר