פרקליטות | פרקליטות המדינה | פרקליטות צבאית | פרקליט המדינה

פרקליטות - פרקליטות במדינה - פרקליט המדינה

אתה נמצא ב: פרקליטות > > פרקליטות המדינה
פרקליטות המדינה

פרקליטות המדינה מהי ?

פרקליטות המדינה היא חלק ממשרד המשפטים- גוף מרכזי המהווה חלק מהמערך השלטוני בישראל ואשר אמון על אכיפת החוק ונושא תפקידים מגוונים במערכות הדין בישראל.

מה הם תפקידיה של הפרקליטות?

1. הפרקליטות כמאשימה במשפט פלילי: במדינת ישראל יש משפט פלילי רחב היקף הקובע בחוקים שונים מה אסור לעשות. כל מי שעובר על החוק מהוה עבירה. בגין ביצוע העבירה הוא עלול לשלם מחיר- המשטרה או רשות אחרת (רשות המיסים למשל) תחקור ותמליץ אם להעמיד לדין או לא.

כאן נכנסת לתמונה הפרקליטות- היא שתחליט האם להגיש כתב אישום. בית המשפט יחליט אם להרשיע. בכל משפט פלילי המדינה- בעזרת הפרקליטות המייצגת אותה מעמידה לדין עבריינים ומנהלת נגדם משפט בניסיון להרשיעם על ידי הוכחת אשמתם מעבר לספק סביר.

2. מייצגת את המדינה במשפטים אזרחיים – יש לא מעט אנשים וגופים התובעים את מדינת ישראל במישור האזרחי. המדינה אף היא יכולה לתבוע גופים או אנשים. תביעות אזרחיות יכולות להיות בגין נזיקין, הפרת חוזים וכן בגין התנהלות פסולה של רשויות ציבוריות, שאז התחום הוא משפט חוקתי – מנהלי. ב

חלק מהמשפטים הללו הפרקליטות היא המדינה, היא הזרוע הארוכה של המדינה ומתפקדת כתובעת, נתבעת המתגוננת מפני כתב תביעה או משיבה בעתירה שהוגשה לבג"ץ.

מהו המבנה של הפרקליטות?

בפרקליטות עובדים פרקליטים- עורכי דין מוסמכים הנחשבים לעובדים בשירות המדינה. לפרקליטות שבראשה עומד פרקליט המדינה יש תשעה מחוזות- פרקליטות המדינה הכללית ושמונה פרקליטויות מחוז הכפופות לה, והן המייצגות את המדינה ביתר בתי המשפט והערכאות האחרות ברחבי הארץ. הפרקליטים בכל מחוז מבצעים את תפקידם במחוז בו הם עובדים, האחראי על ההתנהלות באזור מסויים בארץ.

מהם הנושאים בהם מטפלת פרקליטות המדינה?

נושאים רבים, ביניהם, גם משפט פלילי, ענייני מיסוי, ענייני בניה, ייצוג המדינה בתביעות נזיקיות, ייצוג אגף השיקום במשרד הביטחון - תביעות על פי חוק הנכים תגמולים ושיקום (חוק נכי צה"ל), החלטה האם להעמיד חשודים לדין, דיון בערעור על החלטה להעמיד לדין, ייצוג המדינה בסכסוכים עם עובדי מדינה, קביעת מדיניות אכיפת החוק ועוד.

דירוג דף:
0 הצבעות [ממוצע: 0]
הדפס עמוד שלח לחבר

כל הזכויות שמורות © מוזה יזמות וקידום עסקים במדיה דיגיטלית. בשיתוף פורטל נכי צה"ל ייצוג נכי צה"ל

פותח ע"י: וויז גרופ - בניית אתרים