פרקליטות | פרקליטות המדינה | פרקליטות צבאית | פרקליט המדינה

פרקליטות - פרקליטות במדינה - פרקליט המדינה

אתה נמצא ב: פרקליטות > > היועץ המשפטי לממשלה
היועץ המשפטי לממשלה

היועץ המשפטי לממשלה – עורך דין של הממשלה

יש המכנים את היועץ המשפטי לממשלה ובראשי התיבות המוכרים היוהמ"ש- עורך הדין של הרשות המבצעת במדינת ישראל, היא המדינה. היועץ המשפטי לממשלה, למעשה, עומד בראש המערכת המשפטית של הממשלה וגם בראש המערך המשפטי הציבורי.

לתפקיד היוהמ"ש חשיבות עצומה והוא מהווה כלי חשוב לשמירה על הדמוקרטיה. היועץ המשפטי לממשלה פועל על פי חוק והגדרת תפקידיו וסמכויותיו נגזרת מחוקים מגוונים- אין חוק ספציפי המסדיר את מעמדו ותפקידיו אלא חוקים שונים עוסקים באלה ומהם ניתן להסיקם.

החוקים השונים מעניקים ליועץ המשפטי לממשלה מגגון תפקידים וסמכויות, ביניהם:

1. הגנה על על שלטון החוק במדינת ישראל מפני פגיעה אפשרית מצד רשויות השלטון: מדינת ישראל היא מדינה דמוקרטית. כדי להגן על עקרונות דמוקרטיים ולהסדיר את מערכות היחסים במדינה ישנו חוק. החוק הוא זה ששולט על כולם וכפופים לו גם בעלי העוצמה והשררה. מערכות השלטון השונות פועלות מכוח החוק ובמסגרת החוק וכשאלה מפרות אותו או עלולות לפגוע בו היועץ המשפטי לממשלה, כשליחה הדמוקרטיה וככלי להבטחת ביטחונה ויציבותה פועל כנדרש.

2. יועץ משפטי של הממשלה- היוהמ"ש, בדיוק כפי העולה מהשם של תפקידו משמש כיועץ משפטי של הממשלה ומייעץ לה ולגופים השונים הנספחים אליה בעניינים משפטיים רבים ומגוונים ביושבו ברבות מישיבות הממשלה וכן בפגישות עם ראש הממשלה והרשים.

3. היועץ המשפטי לממשלה נחשב גם לתובע הכללי- ראש התביעה הכללית, פרקליטות המדינה. מעצם תפקידו זה כפוף אליו פרקליט המדינה העומד בראש הפרקליטות.

4. היועץ המשפטי לממשלה הוא שם תואר לא רק לאדם הנושא את התפקיד אלא גם לגוף ציבורי, רשות מנהלית במסגרתה פועלים עובדים מטעם היוהמ"ש והם, בין היתר, מייצגים את רשויות המדינה בבתי המשפט, לרבות בבג"צ- בית הדין הגבוה לצדק.

5. היועץ המשפטי לממשלה גם עוסקת במלאכ חקיקה וייעוץ משפטי סביבה, לרבות עיסוק בהכנת תזכירי חוק של הממשלה ושל שר המשפטים וכן בחינת הצעות חוק פרטיות המוגשות מטעם חברי הכנסת.

6. היועץ המשפטי לממשלה מרכז את ההתנהלות בפלילים נגד בכירים, אישי ציבור וראשי מדינה. יש לו הסמכות להחליט האם לפתוח בחקירה פלילית נגד ראש ממשלה מכהן, נגד ראש ממשלה לשעבר ונגד שופטים.

7. ליועץ המשפטי לממשלה גם סמכויות הקשורות לסוגיות ייחודיות במשפט פלילי, למשל בהחלטות בבקשות עיכוב הליכים, דיון בעררים על החלטה שלא העמיד לדין, הארכת מעצר למי שנעצר מעל 30 יום, הגשת כתבי אישום נגד קטין ובגיר יחד ועוד.

דירוג דף:
0 הצבעות [ממוצע: 0]
הדפס עמוד שלח לחבר

כל הזכויות שמורות © מוזה יזמות וקידום עסקים במדיה דיגיטלית. בשיתוף פורטל נכי צה"ל ייצוג נכי צה"ל

פותח ע"י: וויז גרופ - בניית אתרים